پهن اخبار جوراب آمریکا بین الملل دونالد ترامپ

پهن: اخبار جوراب آمریکا بین الملل دونالد ترامپ ایالات متحده اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عوض کردن انتظارات در دو بازار

روز گذشته بازار سهام با عوض کردن مسیر مواجه شد و شاخص بورس ۲۷۷ واحد رشد کرد. در سوی دیگر، بازار سکه جهت دومین روز متوالی کاهشی شد و افت قیمت ۲۵ هزار تومانی را ت

عوض کردن انتظارات در دو بازار

عوض کردن انتظارات در دو بازار

عبارات مهم : بازار

روز گذشته بازار سهام با عوض کردن مسیر مواجه شد و شاخص بورس ۲۷۷ واحد رشد کرد. در سوی دیگر، بازار سکه جهت دومین روز متوالی کاهشی شد و افت قیمت ۲۵ هزار تومانی را تجربه کرد. در شرایطی که نااطمینانی ها نسبت به آینده برجام یکی از بااهمیت ترین عوامل نوسان اخیر بازارها بوده هست، معاملات روز گذشته تا حدودی نشان از کم کردن التهاب میان معامله گران داشت.

به این ترتیب، بعضی اخبار از توافق آمریکا و اروپا جهت حفظ برجام، پالس هایی از امید را به بازارها صادر کرد. در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران علاوه بر کم کردن نگرانی های غیراقتصادی، سیگنال هایی از بورس کالا مبنی بر اوج ماندن قیمت های فروش محصولات صادراتی موجب تحرک مثبت قیمت سهام شد. در بازار سکه نیز علاوه بر تعدیل انتظارات از فضای سیاسی، آمارهای مربوط به پیش فروش سکه به افت قیمت ها دامن زد.

عوض کردن انتظارات در دو بازار

براساس بیانات دبیرکل بانک مرکزی تاکنون حدود ۵ میلیون قطعه سکه پیش فروش شده است است که ۲۰ درصد آن (معادل یک میلیون سکه) مربوط به سررسید یک ماهه هست. تقویت سمت عرضه بازار طلا با سررسید شدن این سکه ها یکی از عوامل مهم کم کردن قیمت ها در این بازار بود. بررسی ها نشان می دهد ارزش کل سکه های پیش فروش شده است به ۷ هزار میلیارد تومان (معادل نیم درصد کل نقدینگی کشور) می رسد که بیان گر توان بالای جذب پول این طرح است.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته آخر در مسیر صعودی قرار داده شد و با رشد ۲۷۷ واحدی (معادل ۳/ ۰ درصد) در آخر معاملات بالاتر از نیمه کانال ۹۴ هزار واحدی ایستاد. دیروز استقبال معامله گران از نخستین عرضه محصولات فولاد مبارکه بعد از اعمال سیاست های تازه ارزی و همچنین زیاد کردن امیدواری فعالان بازار نسبت به حفظ برجام، سیگنال های مثبتی را به بازار سهام مخابره کرد. با این وجود ناپایداری این پالس های مثبت تا ساعات نهایی معاملات نشان می دهد همچنان اطمینان کافی نسبت به اصلاح شرایط وجود ندارد و بازار نیازمند محرک نیرومند تری است.

روز گذشته بازار سهام با عوض کردن مسیر مواجه شد و شاخص بورس ۲۷۷ واحد رشد کرد. در سوی دیگر، بازار سکه جهت دومین روز متوالی کاهشی شد و افت قیمت ۲۵ هزار تومانی را ت

بهبود جو روانی بازار با امیدواری به حفظ برجام

در شرایطی که کمتر از ۲۰ روز تا ضرب الاجل مدیر جمهور آمریکا جهت آنچه اصلاح برجام خوانده می شود، باقی مانده، روز دوشنبه خبرهایی درخصوص توافق اتحادیه اروپا و آمریکا درخصوص حفظ برجام منتشر شد. روز گذشته نیز روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ» نوشت: کشورهای اروپایی و آمریکا توافق کردند، برجام حفظ شود و تغییری در آن ایجاد نشود ولی فشارها به کشور عزیزمان ایران را به علت پیگیری برنامه موشکی و سیاست های منطقه ای زیاد کردن دهند. رسانه ها همچنین به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کردند که مذاکرات در این زمینه هنوز آخر نیافته هست. امانوئل مکرون، مدیر جمهور فرانسه نیز دیروز با نشانه متقاعد کردن همتای آمریکایی خود جهت باقی ماندن در برجام راهی واشنگتن شد.

وی اعتقاد است هیچ طرح جایگزینی جهت کنترل برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران وجود ندارد. به این ترتیب به دنبال انتشار خبرها از احتمال پابرجاماندن برجام، فضای معاملاتی در بازار سهام نیز اصلاح یافت و جو منفی هیجانی روزهای اخیر فروکش کرد. بر همین اساس گروه خودرویی به عنوان یکی از گروه هایی که بیشترین تاثیر را از برجام می گیرد، دیروز معاملات مثبتی را شاهد بود. به عبارت دیگر با زیاد کردن امیدواری فعالان بازار درخصوص برجام، نمادهای گروه خودرویی معاملات روزانه خود را با رشد قیمت شروع کردند؛ به طوری که این گروه توانست به لحاظ حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گیرد.

عوض کردن انتظارات در دو بازار

پالسی مثبت از بورس کالا

بورس کالا روز گذشته میزبان عرضه حدود ۸۴ هزار تن انواع ورق گرم گرید B و C و ورق سرد گرید C فولاد مبارکه اصفهان بود. این نخستین عرضه محصولات فولاد مبارکه بعد از سیاست تازه ارزی (تک نرخی شدن دلار در ۴۲۰۰ تومان) به شمار می رود. در ابتدای معاملات دیروز بورس کالا، هر کیلوگرم ورق گرم B «فولاد» با افت ۴ درصدی قیمت پایه در مقایسه با عرضه پیشین با قیمت ۲۵۲۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

در ادامه ولی رشد نسبی تقاضای معامله گران، باعث رشد ۹ درصدی میانگین قیمت (۲۷۴۷ تومان) نسبت به قیمت پایه اعلامی شد. حجم معاملات صورت گرفته این ورق نیز ۴۴ هزار تن گزارش شده است هست. در عین حال ۳۴ هزار و ۱۰۰ تن ورق گرم C این شرکت با قیمت پایه ۲۵۲۰ تومان عرضه شد که در ادامه میانگین قیمت این ورق با رشد ۶ درصدی در قیمت ۲۶۷۷ تومان مورد معامله قرار گرفت. ورق سرد B فولاد مبارکه نیز عوض کردن نکرده قیمت به قیمت پایه ۲۹۱۱ تومان مورد معامله قرار داده شد که رشد حدود ۴ درصدی نسبت به عرضه پیشین این محصول داشت. به دنبال رشد قیمتی محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا، قیمت سهام این شرکت نیز در محدوده مثبت قیمتی قرار داده شد و تا سطح ۲۸۴ تومانی نیز پیشروی کرد.

روز گذشته بازار سهام با عوض کردن مسیر مواجه شد و شاخص بورس ۲۷۷ واحد رشد کرد. در سوی دیگر، بازار سکه جهت دومین روز متوالی کاهشی شد و افت قیمت ۲۵ هزار تومانی را ت

بازارهای جهانی در سایه نفت و آلومینیوم

روز گذشته به موجب زیاد کردن تنش های ژئوپلیتیک در خاورمیانه و همچنین زیاد کردن انتظارات جهت کم کردن ذخایر نفت خام ایالات متحده، بهای نفت در بازارهای جهانی زیاد کردن یافت. دوشنبه هفته جاری، حوثی های یمن دو موشک بالستیک به سوی تاسیسات شرکت نفتی آرامکو واقع در جازان عربستان سعودی شلیک کردند. تلویزیون رسمی عربستان اعلام کرد دفاع هوایی این کشور این دو موشک را ردیابی و منهدم کرده هست. این رخداد در کنار احتمال عقب نشینی ترامپ از مواضع پیشین خود درخصوص برجام، قیمت نفت را در مسیر صعودی قرار داد.

عوض کردن انتظارات در دو بازار

به این ترتیب دیروز بهای هربشکه نفت خام WTI با رشد ۶۳/ ۰ درصدی به ۶۹ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت نیز با رشد ۳۵/ ۰ درصدی، درسطح۷۵ دلار مورد معامله قرار گرفت. این اوضاع موجب شد تا پالایشی ها نیز شاهد رشد قیمت سهام خود باشند. پیش از این نیز رشد قیمت مبادله ای به واسطه سیاست های ارزی تازه (دلار ۴۲۰۰ تومانی)، شرایط مساعدی را جهت رشد سودآوری این شرکت ها فراهم آورده بود. بر این اساس دیروز، سه نماد «شپنا»، «شبندر» و «شبریز» بیشترین نقش را در رشد شاخص کل ایفا کردند. «شاوان» و «شراز» نیز در صدر تقاضای معامله گران قرار گرفتند و با صف خرید همراه شدند.

در گروه آلومینیوم نیز دیروز خبرها حکایت از احتمال کم کردن تحریم های ترامپ بر شرکت روسال (از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان) داشت. دیروز جهت نخستین بار وزارت خزانه داری آمریکا راجع به برداشتن تحریم ها علیه روسال صحبت کرد و گفت اگر اولگ دریپاسکا، کنترل روسال را رها کند، این شرکت از تحریم ها معاف خواهد شد. طبق بیانیه استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، روسال درخواست کرده بود از فهرست تحریم ها خارج شود و وزارت خزانه داری جهت بررسی این درخواست، مدت معافیت این شرکت از تحریم ها را تمدید کرد. پیش از این وزارت خزانه داری آمریکا نام این شرکت را در فهرست تحریم های این نهاد قرار داده بود. موضوعی که نگرانی های جدی در زمینه احتمال بروز اخلال در عرضه جهانی آلومینیوم ایجاد کرده و باعث جهش قیمت جهانی آلومینیوم شده است بود.

به این ترتیب دیروز با تقویت احتمال لغو بخشی از این تحریم ها، شاهد ریزش و بازگشت قیمت جهانی آلومینیوم بودیم (روز گذشته بهای آلومینیوم در بازارهای جهانی با افت ۷/ ۰ درصدی، در سطح ۲۵۵۶ دلار در هر تن رسید). با وجود این، معاملات نماد معاملاتی آلومینیوم کشور عزیزمان ایران در صف خرید حدود ۳ میلیون سهمی با رشد قیمت در سقف محدوده مجاز قیمتی به آخر رسید. «فنوال» ولی دیروز شاهد افت افزون بر ۴ درصدی قیمت نهایی بود.

مروری بر معاملات روز گذشته

همان طور که اشاره شد روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ثبت رشد ۳/ ۰ درصدی، در سطح ۹۴ هزار و ۵۷۶ واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز دیروز رشد ۴/ ۰ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات در این روز در سطح ۸۷ میلیارد تومان قرار گرفت. موضوعی که همچنان نشان دهنده استمرار حاکمیت رکود بر بازار سهام است.در گروه معدنی ها، دیروز نمادهای سنگ آهنی «کگل»، «کچاد» و «کنور» با رشد اندک قیمت همراه شدند. در گروه روی ولی تمامی نمادها با افت قیمت سهام خود مواجه شدند. این در حالی است که قیمت فلز روی در بازارهای جهانی، روز گذشته با رشد ۸/ ۰ درصدی در سطح ۳۲۶۵ دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفت.

نماد معاملاتی شرکت فولاد خوزستان نیز روز گذشته عملکرد فروردین ماه خود را روی سامانه کدال قرار داد. این گزارش حکایت از رشد قیمت های فروش «فخوز» در مقایسه با اسفند ۹۶ داشت. به این ترتیب شرکت فولاد خوزستان در فروردین ماه ۴هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال فروش داشت. همچنین قیمت فروش بیلت داخلی ۲۰۹۸ و اسلب داخلی ۲۳۶۰ تومان بوده که به ترتیب ۳ و ۹ درصد زیاد از قیمت اسفند ۹۶ هست. درعین حال با در نظر گرفتن دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیمت بیلت صادراتی فخوز ۵۵۶ دلار هست. این درحالی است که در این ماه قیمت بیلت در بازارهای جهانی در محدوده ۵۰۰ تا ۵۱۵ دلار قرار داشت.

به این ترتیب، انتشار عملکرد مطلوب «فخوز» موجب شد این نماد، معاملات روز گذشته خود را با رشد قیمت به آخر برساند.در مجموع، بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۲۱ صنعت با رشد همراه شد و ۱۳ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت شاخص پشت سر گذاشتند (شاخص ۴ صنعت عوض کردن نکرده ماند). بیشترین بازدهی های دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران (معادل ۵ درصد) از آن صنعت محصولات چوبی با تک نماد «چفیبر» شد.

روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار، بار دیگر به نام سهامداران حقوقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز حدود ۲۶ میلیون سهم به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان از سبد سهام معامله گران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد. بیشترین میزان خالص خرید در معامله گران حقوقی به نماد معاملاتی بانک صادرات تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز افزون بر ۲۱ میلیون و ۷۰۰هزار سهم «وبصادر» به ارزش یک میلیارد و ۳۵۰میلیون تومان به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد. بعد از آن نیز بیشترین خالص خرید حقوقی ها در نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندرعباس شکل گرفت. به طوری که خالص خرید حقوقی ها در نماد «شبندر» به حدود یک میلیون سهم به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان رسید.

در آن سوی بازار نیز بیشترین تحرک حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت اصفهان، سایپا و خدمات انفورماتیک دیده شد. در میان صنایع ۳۸ گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بیشترین معاملات معامله گران حقوقی بازار روی نمادهای بانکی، معدنی ها و پتروشیمی ها متمرکز بود. به این ترتیب دیروز خالص عوض کردن مالکیت بانکی ها یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و به نفع معامله گران حقوقی بازار رقم خورد. در آن سوی بازار ولی بیشترین نگاه حقیقی ها به ماشین و ساخت قطعات جلب شد و خالص عوض کردن مالکیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی را رقم زد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs